Tbilisi – turistické informácie

Víza              

Cudzinci sa musia do 3 dní od vstupu na územie Gruzínska zaregistrovať na miestnom oddelení polície. V hoteloch a iných ubytovacích zariadeniach vypĺňajú registračné karty. Občania Slovenskej republiky s platným cestovným pasom sa môžu na území Gruzínska zdržiavať na turistické účely bez víza po dobu najviac 90 dní. Aj držitelia diplomatických alebo služobných pasov môžu pobývať na území Gruzínska do 90 dní alebo na dobu pridelenia.

Peniaze – 1 lari = 100 tetri, 1 EUR = 2,13 GEL

 

Bezpečnosť

Ľudia sú väčšinou priateľskí a ochotní pomôcť. Rovnako ako aj v iných kútoch sveta, aj v Gruzínsku a obzvlášť v Tbilisi je potrebné byť opatrný, nevychádzať sám v noci a dávať si pozor na vreckových zlodejov. Počas cesty autom je potrebné dodržiavať pokyny dopravnej polície a zaparkovať autá na strážených parkoviskách. Policajti nosia uniformu a sú označení známkou s číslom, fotografiou a menom.

V krajine je bežné poskytovanie a prijímanie úplatkov. Ak odhalíte nezákonný postup zo strany polície môžete sa obrátiť na Službu pre boj s trestnou činnosťou Ministerstva vnútra Gruzínska – na telefónnych číslach:  +995-32-92-09-86,  +995-32-92-09-86. Pre cudzinca je prakticky nemožné vstúpiť na územie osamostatnených republík Abchádzska a Južného Osetska z územia Gruzínska kvôli ich statusu a súčasnej situácii v nich.

Zdravie

Na to, aby ste mohli vstúpiť na územie Gruzínska nie je povinné žiadne očkovanie. Avšak je vhodné sa zaočkovať proti hepatitíde typu A a diftérií. Je lepšie, ak sa ubytujete vo väčšom meste a turistickom centre s organizovanými výletmi do vnútrozemia a s ubytovaním a stravovaním strednej alebo vyššej úrovne.

Ak sa chystáte cestovať do vnútrozemia bývať v jednoduchých podmienkach a s jednoduchým ubytovaním, pri dlhodobom pobyte a úzkom kontakte s miestnym obyvateľstvom, odporúčame očkovanie ako pri zvýšenom riziku, čiže na týfus a hepatitídu typu B. Vhodné je aj zaočkovať sa proti besnote vzhľadom na to, že je vyššie riziko jej prenosu prostredníctvom túlavých psov. V Gruzínsku je potrebné sa dostatočne chrániť pred komármi. Je nevyhnutné dbať na hygienu pri práci s potravinami.

Odporúča sa piť len minerálne vody od autorizovaných výrobcov. Vhodné je aj priniesť si vlastnú lekárničku a poistiť si liečebné náklady v zahraničí. Je bezpečné kupovať jedlo a potraviny v reštauráciách strednej a vyššej úrovne a v supermarketoch. Takéto jedlo a potraviny by mali byť nezávadné. V lete nie je vhodné konzumovať ryby. Avšak neprevarenú vodu z vodovodu nie je vhodné piť po celý rok.

 

Dôležité telefónne čísla:

Hasiči 01, 953295
Polícia 02, 952007
Záchranná služba a prvá pomoc 03
MZV Gruzínska – „horúca linka pre cudzincov“ (24 hod. denne) 920986

Zdroj
WikiTravelWikiPedia
Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close