Tbilisi geografia a história

Tbilisi je hlavné mesto od prvej polovice 6. storočia. Je to aj najväčšie mesto Gruzínska. Osídlené bolo už v 4. tisícročí pred n.l. Názov mesta pochádza z gruzínskeho slova tbili, čo znamená v preklade „teplý“. Tbilisi leží v centre východnej časti Gruzínska, na úpätí pohoria Trialeti.

Nachádza sa na brehu rieky Mtkvari (zaužívaný je jej ruský názov Kura, ktorý vznikol z jej gréckeho názvu Kuros). V tomto meste žije približne 1,5 milióna obyvateľov. Ako multikultúrne mesto je Tbilisi domovom viac ako 100 etnických skupín. Okolo 89% populácie tvoria etnickí Gruzínci. V tomto meste žijú aj iné etnické skupiny, ako napr. Arméni, Rusi, Azerbajdžanci, Ukrajinci, Gréci Nemci, Židia, Estónci, Kurdi atď.

Tbilisi sa nachádza vo vlhkom subtropickom pásme so značnými kontinentálnymi vplyvmi. Mesto zažíva veľmi teplé letá a mierne chladné zimy. Rovnako ako ostatné regióny Gruzínska, aj v Tbilisi padne počas celého roka veľké množstvo zrážok bez výrazného suchého obdobia. Aj napriek tomu, že mesto je na väčšine strán ohraničené pohoriami, v blízkosti sa nachádzajú veľké vodné plochy (Čierne a Kaspické more) a oblasť Veľkého Kaukazu blokuje vniknutie studených vzduchových más z Ruska, Tbilisi má relatívne miernu mikroklímu v porovnaní s inými mestami, ktoré majú podobné podnebie a nachádzajú sa v  rovnakých zemepisných šírkach.
V súčasnosti je Tbilisi jedným z najbezpečnejších miest v Európe a vďaka rastúcemu cestovnému ruchu v Gruzínsku často patrí medzi najpopulárnejšie novovznikajúce destinácie.

Mesto bolo zničené a znovu vybudované asi 29 krát, avšak rozloženie starého mesta je do značnej miery nedotknuté, nachádzajú sa v ňom úzke uličky a typické obytné domy s drevenými pavlačovými balkónmi, ktoré sú bohato zdobené jemnými drevorezbami. Ich výzdoba odráža špecifický štýl iránskeho umenia a architektúry, ktorý bol nazvaný podľa vládnucej perzskej dynastie Kádžárovcov (1794-1925) aj kádžárovský barok. Dlhodobý odpor Gruzíncov k arabskej, perzskej a tureckej nadvláde sa podieľal na vytvorení osobitej gruzínskej kultúry.

Tbilisi je známe svojou osobitnou architektúrou, ktorá odráža históriu mesta a zahŕňa eklektickú zmes stredovekého, neoklasického, secesného, stalinistického a modernistického štýlu. V starej židovskej štvrti sa nachádza synagóga, vedľa nej mešita a arménsky kostol. Ak niekde vo svete existuje náboženská a národnostná tolerancia, tak je to práve tu.

Medzi významné turistické atrakcie patria katedrály Sameba a Sioni, Námestie slobody, Rustaveli Avenue a Agmashenebeli Avenue, stredoveká pevnosť Narikala, pseudo-maurské operné divadlo a Gruzínske národné múzeum, sírne kúpele. Oplatí sa navštíviť aj etnografické múzeum nad parkom Vake pri Korytnačom jazierku (doprava od jari do jesene lanovkou). Dominantom Tbilisi je aj chrám Metechi z 13. storočia.

Zdroj
WikiTravelWikiPedia
Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close