Tbilisi a možnosti dopravy

Hlavnou dopravou v meste a mimo mesta Tbilisi je autobus a minibus – maršrutka. Okrem toho so dostupné aj ďalšie spôsoby dopravy.

Dopraviť sa môžete:
Metrom

Metro je rýchly, pohodlný a lacný spôsob dopravy v Tbilisi. Tbilisi má dvojlíniový systém metra, ktorý funguje od 06:00 do 23:59. Všetky znaky v metre sú v gruzínskom a anglickom jazyku. Názvy staníc sa vyhlasujú v anglickom a gruzínskom jazyku. Vo vozňoch sa nachádza niekoľko máp systému metra, zvyčajne sú umiestnené nad jednými z dverí vo vozni. Ak nepoznáte miestnu abecedu/výslovnosť, vezmite si so sebou dvojjazyčnú mapu.

Jedna cesta metrom v Tbilisi stojí 0,50 GEL (gruzínske lari), ale budete si musieť kúpiť plastovú čipovú kartu Metromoney. Stojí 2 GEL a dá sa zakúpiť v pokladni každej stanici metra.

Karta sa nabíja na pokladni alebo v automatoch v každej stanici metra. Na kartu môžete vložiť ľubovoľnú sumu a môžete ju použiť na cestovanie autobusmi, metrom a žltými maršrutkami. Keď už kartu nebudete potrebovať, môžete ju vrátiť späť na pokladni do jedného mesiaca od jej zakúpenia. Vrátia vám nielen 2 GEL, ale aj všetky neprecestované peniaze. Od turistov pri zakúpení a vrátení karty vyžadujú cestovný pas a pri jej vrátení môžu vyžadovať aj doklad o jej zakúpení.
Autobusom

Mestské autobusy sú žlté a majú rôzne veľkosti. Číslo autobusu a popis trasy sú zvyčajne uvedené na oknách autobusu, ale iba v gruzínskom jazyku. Mesto nedávno nainštalovalo elektronické tabule s odhadovanými časmi príchodu autobusu na autobusových zastávkach na hlavných cestách. Znaky sú v angličtine a gruzínčine a zobrazujú číslo autobusu, minúty do príchodu a cieľ jeho cesty.

Cesta stojí 0.50 GEL. Ak máte kartu Metromani, priložte ju k hornej časti automatu a počkajte, kým vám automat vydá papierový lístok. Lístok si uchovajte, pretože ho budete musieť ukázať revízorovi v žltej košeli.

Maršrutky sú dodávky, ktoré premávajú v bočných uliciach mesta; sú prevádzkované súkromníkom. Podobne ako v autobusoch, trasa je uvedená v prednom okne (často len v gruzínskom jazyku), ale maršrutky používajú iný systém číslovania ciest a popisy trasy môžu byť všeobecnejšie ako v autobusoch. Cena cestovného je (v priemere) 0,80 GEL.

V nových žltých dodávkach Ford Transit môžete platiť aj elektronickou kartou, ktorú potrebujete na metro.
Taxíkom

Taxíky v Tbilisi sú zvyčajne v súkromnom vlastníctve a nejazdia na taxameter. Ak idete kdekoľvek inde než na najbližšiu stanicu metra, ku veľkým hotelom, do turistických destinácií alebo ak nehovoríte gruzínsky alebo rusky, je pravdepodobné, že váš vodič zastane niekoľkokrát a požiada chodcov o pomoc s navigáciou do cieľa. Ale ani to mu nemusí pomôcť.

Ak má vodič problémy s nájdením vášho cieľa, zaúčtuje si za to. VŽDY vyjednávajte cenu vopred a trvajte na platbe vopred. Pokiaľ nepôjdete na letisko, výlet kdekoľvek v meste by nikdy nemal stáť viac ako 15 lari.

Súkromnými ​​autami

www.gotrip.ge – na tejto stránke nájdete najlacnejšie autá s vodičmi v Gruzínsku.

Zdroj
WikiTravelWikiPedia
Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close