Doprava do Gruzínska

Asi 18 km východne od centra Tbilisi sa nachádza  letisko Lochini. Je dostupné taxíkom alebo autobusom cez diaľnicu Kakheti  (jej krátky úsek sa volá Bulvár Georga W. Busha alebo vlakom z Voksalu (hlavnej železničnej stanice v Tbilisi). Smerovníky z centra na letisko sú napísané v angličtine a na odbočke k letisku sa nachádza vysoká socha ženy držiaca slnko.

Neďaleko lietadla sú kurgany – pohrebné mohyly z doby bronzovej, ktoré môžete vidieť aj z lietadla. Na letisku je aj pobočka požičovne áut Avis a bankomaty.  Zmenáreň je však v čase príletov väčšiny spojov zo západnej Európy zatvorená aj keď má niekedy otvorené až do 5:30. V odletovej hale nájdete kaviareň a v príletovej hale nájdete turecko-gruzínsku reštauráciu a na medziposchodí britskú krčmu, dva obchody duty-free s predraženými gruzínskymi vínami ,whisky, parfumami , cigaretami, slnečnými okuliarmi a elektronikou.

Nezabúdajte na to, že bezcolný tovar zakúpený v krajinách mimo Európskej únie (ako napr. Gruzínsko) môžete doviezť aj do krajiny patriacej do Európskej únie len s určitými obmedzeniami.

 

Ako sa dostať z letiska do centra

Autobus č. 37 (žltý autobus strednej veľkosti) premáva z letiska každých 20-30 minút po kachetskej diaľnici do Samgori (stanica metra a autobusov), Avlabari, k mostu Baratashvili na námestie Slobody, Rustaveliho bulvár a bulváry Kostavas a Tamar. Po polhodine prídete na námestie a železničnú stanicu. Zastávka pred stanicou sa nedá prehliadnuť. Lístok na autobus stojí iba 0,50 GEL, budete potrebovať drobné alebo kartu Metromoney. Autobusy chodia od 7:00 do 23:00 (od 6:30 do 21:00 v smere z mesta).

V inom čase by ste museli ísť taxíkom alebo vlakom. Cesta taxíkom stojí cez deň okolo 20-25 GEL, v noci po 20. hodine 30 GEL. Na cene jazdy sa dohodnete dopredu. Železničná trať pri letisku je otvorená od roku 2008. V súčasnosti vlaky odchádzajú o 8:00 a 17:20 z hlavnej železničnej stanice, na letisko chodia každých 35 minút a o 40 minút neskôr sa vracajú do mesta. Lístok v hodnote 0,50 GEL sa platí vo vlaku. Ďalšou možnosťou je prejsť necelé 2 km z letiska na kachetskú diaľnicu a tam si zastaviť maršrutku mávnutím ruky.

Letisko v Kuitasi využívajú nízkonákladové letecké spoločnosti a spoločnosť Georgian bus prevádzkuje minibusy, ktoré vás odvezú na Puškinove námestie. Cesta trvá 5 hodín.

Autobusom a vlakom

Medzinárodné autobusy z Azerbajdžanu, Arménska, Turecka a Grécka prichádzajú na autobusovú stanicu Ortachala, ktorá sa nachádza juhovýchodne od centra mesta. Ide o hlavnú autobusovú stanicu, na ktorej nájdete zmenárne, ale žiadny bankomat a v okolí lacné hotely.

Skutočne hlavná autobusová stanica je stanica Didube. Je tam veľký neporiadok, jej priestory sú plné minibusov a taxíkov.

V roku 2010 sa železničná stanica zmenila na moderné nákupné centrum so supermarketom a klenotníctvom na prízemí  a predajňami oblečenia na prvom a druhom poschodí. Zo stanice metra vyjdete po vonkajšom nadjazde na  druhé poschodie (úroveň nástupíšť), odkiaľ idú eskalátory umiestnené v nadstavbe na koľajiskom.

O poschodie vyššie sa nachádzajú reštaurácie a rýchle občerstvenie za rozumné ceny a priestor pre deti. Cestovné poriadky sú napísané v angličtine, obrazovka vedľa pokladníc ukazuje dostupnosť lístkov a ležadiel v nočných vlakoch, ale iba v gruzínčine. Informácie o vlakoch môžete získať na TEL 313 alebo na číslach, ktoré vám  na tejto linke odporučia príp. na internetovej stránke www.railway.ge. Na vlakovej stanici môžete využiť  úschovňu batožín, ktorá sa nachádza na 1. nástupišti.

Zdroj
WikiTravelWikiPedia
Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close