Čo sa oplatí vidieť v Tbilisi 1

časť 1/2

Budovy v hlavnom meste majú bohatú a rozmanitú architektúru. V mnohých múzeách nájdete jedinečné umelecké diela. V múzeu umenia sa nachádza viac ako 60 000 obrazov a artefaktov. Určite navštívte aj historické múzeum, v ktorom sa nachádza zlatnícke umenie, múzeum gruzínskej histórie, kde si môžete pozrieť zbierku zlatých a strieborných predmetov a starých ikon z 9. – 17. storočia.

V starom meste nájdete sochu gruzínskeho kráľa a zakladateľa mesta Gorgasaliho, sírne kúpele a domy s výraznými balkónmi.

V starom meste sa nachádzajú rôzne chrámy a katedrály ako napr. chrám Metechi z 13. storočia, katedrála Sioni z 5. Storočia, chrám Ančiskhati zo 6. Storočia, katedrála Sameba z 20. storočia, modrý kláštor a pevnosť Narikala.

Historické centrum Tbilisi je od roku 2007 zaradené do svetového dedičstva UNESCOJeho časť sa rozkladá na úpätí kopca.

Rustaveli Avenue

Na Rustaveli Avenue sa dostanete zo stanice metra Rustaveli alebo Liberty Square. Ide o rušnú ulicu, ktorá sa začína na Námestí Slobody (Liberty Square) a tiahne sa v dĺžke 1,5 km. Bola pomenovaná po gruzínskom básnikovi Shota Rustavelim. Na ulici alebo v jej blízkosti sa nachádzajú významné budovy ako napr. gruzínsky parlament, kostol Qashveti, Štátne divadlo, Národná opera a balet alebo Rustaveliho múzeum.

Námestie Slobody (Liberty Square)

Na Námestie Slobody sa dostanete zo stanice metra Liberty Square. Od roku 2006 je dominantou tohto námestia pomník slobody zo žuly – socha sv. Juraja, ktorý zabíja draka. Tento pomník je vysoký 35 metrov a môžete ho vidieť takmer z každého miesta v meste. Samotná socha sv. Juraja dosahuje výšku 6,5 metrov. Na Námestí Slobody sídli aj radnica mesta Tbilisi.

 

Pevnosť Narikala

K tejto pevnosti sa najbližšie nachádza stanica metra Avlabari. Pevnosť Narikala bola postavená v 4. storočí. Nachádza sa na kopci medzi botanickou záhradou a sírnymi kúpeľmi. K pevnosti môžete prísť buď peši po schodoch alebo kabínkovou lanovkou, ktorá premáva denne od 11:00 do 23:00. Vstup do pevnosti je bezplatný. Z pevnosti je nádherný výhľad na celé Tbilisi a rieku Kura.

Lanovka v Tbilisi

Lanovku je turistickou atrakciou Tbilisi a môžete ju využiť od roku 2012. Má dĺžku 508 metrov a horná stanica lanovky sa nachádza v nadmorskej výške 492 metrov. Táto lanovka spája Rike park s pevnosťou Narikala, ktorá sa nachádza na kopci nad mestom. Cesta na kopec lanovkou trvá len pár minút a zaplatíte za ňu iba 1 GEL (0,40 EUR) a platí sa čipovou kartou na metro.

 

Cestovateľský tip: Počkajte si na lanovku so skleneným dnom, na ktorej je nápis„ len pre 5 ľudí“.

Zdroj
WikiTravelWikiPedia
Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close