Čo sa oplatí vidieť v Tbilisi 2

časť 2/2

Most Mieru Najbližšia stanica metra k Mostu mieru je Avlabari alebo Liberty Square. Tento most vám vyrazí dych nielen cez deň, ale aj v noci. Tiahne sa ponad rieku Kura a spája historické centrum s novou, modernou štvrťou. Má dĺžku 150 metrov, bol otvorený v roku 2010. Most bol navrhnutý talianskym architektom Michelem De Lucchim. Konštrukcia mostu bola postavená v Taliansku a následne prevezená nákladnými autami do Tbilisi. V noci je most nádherne osvetlený vďaka veľkému množstvu bielych LED diód rozmiestnených po celej konštrukcii mostu.

Socha v Kartvlis Deda

Inak nazývaná „matka Gruzínska“ je socha, ktorá sa stala symbolom mesta. Týči sa nad mestom už od roku 1958 a najrýchlejšie sa k nej dostanete lanovkou. Dole môžete ísť peši a po ceste uvidíte viacero pekných Gruzínskych kostolov.

 

Sírne kúpele (Sulphur Bath)

Najbližšou stanicou k Sírnym kúpeľom je stanica metra Avlabari. Tieto kúpele boli vybudované na termálnych prameňoch v 17. storočí. Ide o tehlové kopulovité stavby, ktoré sa nachádzajú priamo pod pevnosťou Narikala v mestskej štvrti Abanotubani. V okolí kúpeľov cítiť síru.

 

Katedrála Najsvätejšej Trojice (Sameba)

Najbližšou stanicou metra ku Katedrále Najsvätejšej Trojice je stanica Avlabari. Katedrála sa nachádza v centre Tbilisi na vyvýšenine na ľavom brehu rieky Kura. Dosahuje výšku 98 metrov a ide o tretí najvyšší pravoslávny chrám na svete po  Katedrále Krista Spasiteľa v Moskve (105 metrov) a Katedrále sv. Izáka v Petrohrade (101,5 metrov). Na streche katedrály je pozlátený kríž.

 

 Kopec Mtatssminda (zábavný park a televízna veža)

Najbližšou stanicou medzi ku kopcu Mtatssminda je Liberty Square. Na kopec sa dostanete pozemnou lanovkou, ktorá stojí 2 GEL a premáva od 11:00 do 19:30. Na vrchole kopca sa nachádza aj zábavný park, v ktorom sa

môžete povoziť na horskej dráhe, veľkom ruskom kolese mnohých ďalších atrakciách pre malé deti. Na kopci sa nachádza aj televízna veža, ktorá bola vybudovaná v roku 1972 a dosahuje výšku 274,5 metrov.

 

Katedrála Sioni

Najbližšou stanicou metra ku Katedrále Sioni je Libery Square alebo Avlabari. Katedrála Sioni sa nachádza blízko mosta Mieru pri pobreží rieky Kura. Táto katedrála sa považuje za jedno z najposvätnejších miest gruzínskej pravoslávnej cirkvi. Prvýkrát bola postavená v rokoch 575 – 639, neskôr bola niekoľkokrát zničená a opäť rekonštruovaná. Súčasná budova katedrály pochádza z 13. storočia.

Zdroj
WikiTravelWikiPedia
Zobraziť viac

Odporúčame prečítať

Close